Hattat Bilal Akkaya'nın "Zarafetin Keşfi" isimli hat sergisi, AA'nın Global İletişim Ortağı olduğu, MÜSİAD tarafından CNR Expo'da gerçekleştirilen 17. MÜSİAD EXPO'da sanatseverlerle buluştu.

Sergide, sanatçının "İstanbul" koleksiyonundaki eserlerinden Türk bayrağının hat sanatıyla yorumlandığı özel çalışmasına kadar 25 özgün eser yer aldı.

AA muhabirine açıklama yapan Akkaya, MÜSİAD fuarını yurt içinden ve dışından çok sayıda misafirin ziyaret ettiğini anımsatarak, "Hem dostlarla selamlaşmak hem de fuara gelen insanların gözüne ve gönlüne dokunmak istedim." dedi.

Bazı hattatların tarzlarının isimleriyle bilinir hale geldiğini, kendi çalışmalarını da özgün bir tarzda tasarlamaya çalıştığını kaydeden Akkaya, "Sanat camiası eserlerimizi 'Bilal Akkaya tarzı' olarak isimlendiriyor, bu da bizim kendi markamızın oluşmasını sağlıyor." dedi.

"Yeni bir çizgi ortaya koymaya çalışıyorum"

Hattat Akkaya, tasarım yaparken diğer sanatçıların eserlerine, hatta kendi önceki çalışmalarına dahi benzememesi için özen gösterdiğini vurgulayarak, "Her bir eserimi hazırlarken yenilikçi bakış açımı yansıtmaya, yeni bir çizgi ortaya koymaya çalışıyorum." ifadelerini kullandı.

Kurumsal firmaların mesajlarını hat sanatıyla yorumladığı yeni çalışmalarının da olduğunu belirten Akkaya, İstanbul Havalimanı'nın kulesinin maketine bakarak "Allah-u Ekber" yazısıyla tasarladığı tablonun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a takdim edildiğini hatırlattı.