Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde Farklı Bir “Hat” Sergisi

Hattat Bilal Akkaya'nın "Çizginin Ahengi" adlı hat sergisi, Üsküdar Bağlarbaşı Kültür Merkezi'nde açıldı.

Türkiye ve Katar’da olmak üzere bugüne kadar 17 sergiye imza atan hat sanatçısı ve reklamcı Bilal Akkaya, “Çizginin Ahengi” adını verdiği yeni sergisiyle Üsküdar Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde sanatseverlerle bir araya geliyor. 29 Temmuz Perşembe akşamı gerçekleştirilen açılış kokteyline, Üsküdar Belediye Başkan Yardımcısı Zekeriya Şanlıer,  Kültür İşleri Müdürü Mesut Meyveci, sanatçının sevenleri ve birçok sanatsever katıldı. Açılış konuşmasında, sergilenen eserlerin farklı koleksiyonlarında yer alan bir seçkiden oluştuğunu kaydeden sanatçı, 41 yıllık sanat hayatında 18. kişisel sergisini açtığını da  sözlerine ekledi. 38 nadir ve nadide eseri bu sergide sanatseverlerin dikkatine sunduklarını dile getiren Akkaya, modern hat çizgisi hakkında şu ifadeleri kullandı: 

"Sanat tarihine baktığımızda hat sanatının Kur'an-ı Kerim'i güzel yazma aşkıyla ortaya çıktığını görüyoruz. Bütün sanatlar gibi bu sanatın da evreleri oldu. Süreç içerisinde 6 yazı türü ortaya çıktı. Osmanlı döneminde de bu sanat iyice sahiplenilince 'Kur'an-ı Kerim Mekke'de indi, Kahire'de okundu ve İstanbul'da da yazıldı.' tabirini yaşamış olduk. Çağdaş mimari yapıların değişmesinden sonra çizgilerin de o mimari yapılara uygun hale geldiğini, sanatseverlerin de bakış açılarının değiştiğini gördük. Bizim çizgimize genç jenerasyon çok ilgi gösteriyor."

 Klasik hat sanatını çağdaşlarından farklı bir bakış açısı ile ele alan Bilal Akkaya, Çizginin Ahengi adını verdiği sergi özel koleksiyonu ile, geleneksel hat tasarımına kattığı modern dokunuşlarla yenilikçi bir sanat ziyafeti sunuyor. 750’yi aşkın bir özgün eser koleksiyonuna sahip olan sanatçının 38 eserine yer verdiği bu sergi, Akkaya’nın estetik ve modern çalışmalarını içeren bir seçkiden oluşuyor. Eser yapımında mürekkep ve altın tozu kullanan sanatçının son 10 yıla ait çalışmalarından örneklerin yer verildiği sergide, önceki sergilerde yer almamış olan orijinal tasarımlar da gösterime sunuluyor. Dünya eserleri koleksiyonuna ait Kudüs ve Ayasofya tasarımları, sanatseverlerin beğenisine ilk kez bu sergi ile sunulan eserlerden bazılarını oluşturuyor. Modern Esmaü’l-Hüsna koleksiyonundan iki örnek parçanın da sergilendiği bu seçki arasında, İstanbul koleksiyonundan çeşitli parçalar da sanatseverlerle buluşturulan eserler arasında yer alıyor. 

29 Temmuz 2021, Perşembe günü açılışı gerçekleştirilen bu farklı ve özgün hat sanatı sergisi, Üsküdar Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde 31 Ağustos tarihine kadar ziyaret edilebilir.