Hattat ve reklamcı Bilal Akkaya'nın geleneksel hat sanatı çizgisini modern bir bakışla yorumlayarak hat sanatına yenilikçi tasarımlarıyla katkıda bulunduğu sergisi açıldı.

İstanbul Sanayi Odası Sanat Galerisi'nde açılan "Modern Hat Sanatı Sergisi"nde, sanatçının koleksiyonundaki seçkin eserlerden oluşan ve klasik hat sanatı kullanımından farklı yenilikçi tasarımlar sergileniyor.

Serginin açılışında AA muhabirine açıklama yapan Akkaya, geleneksel hat sanatını bugünün bakış açısıyla yorumladığını belirterek, bu şekilde geçmişle bugün arasında bir bağ oluşturmak istediğini söyledi. Akkaya eserlerinde 25 yıllık reklamcılık tecrübesi ve klasik hat sanatından aldığı ilhamla, klasik Arap alfabesini çağdaş bir bakış açısıyla ele aldığını dile getirdi.

Sergide sadece Arap harflerinden oluşan eserlerin yanında, Latin ve Arap alfabesini bir arada kullanarak oluşturduğu eserlerin de yer aldığını ifade eden Akkaya, dünü ve bugünü sentezleyerek oluşturduğu eserleri sanatseverlerin beğenisine sunduğunu kaydetti.

Hat sanatına 80'li yıllarda başladığını anlatan Akkaya, ilk hocası Ali Rüştü Oran'dan İskenderpaşa'da hat dersleri aldığını belirtti.

35 yıllık bir dönemde hat sanatında klasik anlamda değişen bir şeyin olmadığını ifade eden Akkaya, ancak gelişen güzel çalışmaların da bulunduğuna dikkati çekti. Klasik hat sanatçılarının modern hat sanatçılarına karşı çıkması konusuna değinen Akkaya, "Klasik hat sanatı noktalarla özendirilmiş, her bir harfin kendi içerisinde bir ölçüsü, dengesi olan yani kuralı olan bir sanattır. Modern hat sanatı ise biraz kendi içerisinde tarz olarak bir özgürlüğü vardır. Dolayısıyla klasik gelenekten gelen bir sanatçının modern bir sanatçıya ilk etapta olumlu bakması biraz zor" diye konuştu.

Sergi 10 Ocak'a kadar ziyaret edilebilecek.